Podcastokat a belső fejlesztési folyamatokba!

2024. december 05.

Olvasási idő: 4 perc

A podcast adások már jó pár éve töretlen népszerűségnek örvendenek. Kedvünkre válogathatunk a sok száz műfaj és temérdek stílus között. Felismerve a formátum megkapó és figyelemfenntartó erejét nem csoda, hogy a vállalati képzésekbe is elkezdett beszivárogni az utóbbi években.

A podcast olyan elemekből építkezik, amik sokkal közelebb tudják vinni az adott témát a hallgatókhoz: narratív keret, személyes hangvétel, a meghívott vendégek tapasztalatai, vagy éppen archív felvételek bejátszása segít, hogy még inkább kapcsolódni tudjunk az elhangzottakhoz.

Az ilyen sajátosságai miatt használható hatékonyan, mint tanulási és fejlesztési eszköz, különös tekintettel a belső vállalati folyamatokban. A Game Changers podcastunk legújabb epizódjában a Kaltenecker Kristóffal, a NOVA Produkciós Iroda Kft. tulajdonosával a podcast formátum szervezetfejlesztésben lehetséges felhasználási módjairól beszélgettünk!

Podcastok a tanulás-fejlesztés világában

Az új alkalmazottak munkahelyre való integrációja kihívást jelentő folyamat minden cég életében. Annak érdekében, hogy az új kollégák valóban gyökeret tudjanak ereszteni, nemcsak a vállalat működésével kell ismerkedniük, hanem a vállalati kultúrát is érdemes mihamarabb elsajátítaniuk.

podcast

„A podcast rugalmas, hozzáférhető és vonzó médium, ami tompíthatja a ’beszoktatási’ időszak élét és a vele járó stresszt, hiszen emberközelibb és kevésbé tankönyvszagú köntösbe tudunk vele információt átadni. Legyen szó céges értékek, irányelvek vagy munkavállalói tapasztalatok bemutatásáról, a podcast a vállalati és a dolgozói igényekhez idomítható, így egy személyre szabott és kreatív onboarding folyamatot tudunk vele létrehozni. „ – osztotta meg gondolatai Kristóf.

Bár az e-learning az elmúlt 10 évben a vállalati képzések alapelemévé vált, az oktatóanyagok – főként, ha kiadós információ átadásra vállalkoznak – szárazzá vagy monotonná válhatnak, ami elveheti a résztvevők motivációját a képzésektől, vagy akár a további karrierépítéstől is. Az ilyen típusú képzési anyagokkal ellentétben, a podcastok hosszabb, mélyebb betekintést biztosíthatnak egy adott témába, ami a fókusztartás és a motiváció fenntartását tudja támogatni. A valódi emberi tapasztalatok és az elsajátítandó tudás releváns témákba való ágyazása könnyebbé teszi az önreflexiót és az elméleti és a gyakorlati tudásnak az áthidalását. A podcastok, mint kiegészítő anyagrészek épp ezért működhetnek kitűnően az e-learning képzésekben.

A podcast még hatékony segítség lehet micro-learning módszerként alkalmazva. A legújabb trendekről és a vállalati szféra működésével kapcsolatos releváns kérdésekről való tájékoztatáskor a vezetők szempontjából különösen hasznos lehet a formátum.

Egy podcast narratív keretében továbbadott információk, tanácsok és ötletek érzelmi szinten is képesek hatni, ami a vezetőképzésben különösen fontos. – folytatja Kristóf. Az olyan soft-skilleket, mint a hatékony kommunikáció, az empátia vagy az aktív hallgatás, egy hagyományos képzési formában szinte lehetetlen elsajátítani. Ezeknek a megértéséhez feltétlenül szükséges a személyes bevonódás, amit a podcast formátummal kreatívan és sokrétűen meg lehet teremteni.

Podcasttal a mentális egészségért?

Fontos, hogy a podcast funkcióját ne rendeljük alá teljesen a képzés-fejlesztési céloknak, mert azzal a formátum adta jótékony hatásokat is elveszíthetjük. Ha rugalmasságára és egyszerűségére fókuszálunk tényleg azt tudjuk vele adni a munkavállalóknak, amire eredetileg is szánnánk: egy informatív, szórakoztató és inspiráló kikapcsolódást. Ha valóban releváns kérdéseket és problémákat tematizálunk, amikkel a munkavállalók tudnak azonosulni, akkor eggyel még tovább léphetünk, és a szórakoztatáson kívül a munkahelyi jóllétért és a stresszcsökkentéséért is tudtunk tenni. Egy podcastban felmerült témáról már a kollégákkal is sokkal könnyebb beszélgetni, így akár korábban tabunak számító kérdéskörökkel is érdemes lehet foglalkozni egy céges podcastben.

A podcastok használata összességében egy dinamikus és sokoldalú eszközt kínál a vállalatok belső fejlesztési folyamatainak felpezsdítésére. A képzési folyamatokban az emberközeliségükkel hitelességet és plusz motivációforrást tudnak jelenteni. Természetesen ahhoz, hogy mindez megvalósulhasson a podcast készítés fortélyait is el kell sajátítani, mert csak a megfelelően tematizált és jól strukturált tartalommal rendelkező podcastok képesek mind fenntartani figyelmet, mind az információk befogadását megkönnyíteni a hallgatóság számára.

Ha mélyebben is foglalkoztat a téma, hallgasd meg a teljes beszélgetést Game Changers podcastunk legújabb epizódjában!

Ha beindítottuk a gondolataidat,

és szeretnél ezekről beszélni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot és foglalj időpontot egy online 30 perces ingyenes konzultációra.

Időpontot foglalok