Gyorsan, sokat – Újgenerációs igények a képzés-fejlesztésben

2025. február 10.

Olvasási idő: 4 perc

Az 1960-as évektől kibontakozó információs forradalom alapjaiban változtatta meg a munka világát, és ez a hatás a képzés-fejlesztés területén is egyre látványosabb. Ma már bárki egy egyszerű Google-kereséssel hozzáférhet a kívánt információkhoz, így a valódi tudás értéke is átalakulóban van. A munkaerőpiac új generációi gyorsan alkalmazható, gyakorlati tudásra vágynak, és a képzés-fejlesztésnek ehhez kell alkalmazkodnia.

Az elmúlt években háttérbe szorultak a többnapos workshopok és konferenciák, helyüket az ‘on-the-job’ képzések vették át. Ezek a programok közvetlenül a munkahelyen zajlanak, és azonnali alkalmazásra építenek. De milyen konkrét gyakorlatok működnek ezen a területen? A Game Changers Podcast legújabb epizódjában a Groupama Biztosító Zrt. két szakértőjével, Soós Tekla Sárával, a hálózatfejlesztési csapat vezetőjével és Durcsán Viktóriával, a képzés-fejlesztés vezetőjével beszélgettünk a képzési módszerek változásáról és azok gyakorlati alkalmazásáról.

A modern képzési módszerek kihívásai

Ahogy a munkavállalók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a munka és a magánélet egyensúlyára, úgy a képzés-fejlesztés területén is új megoldások jelennek meg. A legfrissebb trendek szerint a képzések egyre inkább a munkaidőbe ágyazva, a mindennapi feladatok közé beépítve zajlanak. 

A munkavállalók motiválása kulcsfontosságú a képzési folyamat során, és ezt elméleti oktatással már nehéz fenntartani. Az igazán hatékony képzések a gyakorlatban is kézzelfogható előnyöket nyújtanak, és az azonnal felhasználható tudásra építenek.

„A képzésekben elkerülhetetlenül leképződik a körülöttünk lévő világ, és a tapasztalat azt mutatja, hogy a kollégák mindent gyorsan és azonnal akarnak elsajátítani. Ma már nem mennek a 2-3 napos elvonulások, hiszen nem lehet kiemelni valakit ennyi időre a munkából!” – mutatott rá Durcsán Viktória és Soós Tekla Sára, a Groupama szervezetfejlesztési vezetői.

A gyakorlatias, azonnal alkalmazható tudás nemcsak a munkavállalók számára hasznos, hanem a vállalat számára is közvetlen értéket teremt. Ha a képzési folyamat során nem csak az elméleti tudás átadására fókuszálunk, hanem támogatjuk a résztvevőket abban, hogy az új ismereteket azonnal beépítsék a munkafolyamatokba, akkor a vállalat számára is könnyebbé válik a változás kezelése.

A képzési tartalmak gyakorlati beépítése

A képzési technikák egyik legújabb módja az úgynevezett ’on-the-job’ tanulás. A képzés tudásanyagának napi feladatokba való beépítésével a vállalatok valós lehetőségeket biztosíthatnak az alkalmazottaknak az új készségek alkalmazására.

Ezeket a folyamatokat mentorok, coachok és trénerek tudják támogatni annak érdekében, hogy a képzésben résztvevők tudása valóban megerősödjön, és hatékonyan beépüljön az általános készségeik közé.

Egy másik értékes stratégia a „tanulópárok” kialakítása, ahol a résztvevők megosztják egymással tapasztalataikat, ezzel motiválva egymást a további fejlődésre és elősegítve a jövőbeni közös munkát is.

A tanultak képzés utáni nyomon követése kritikus fontosságú a hosszú távú eredmények szempontjából. Durcsán Viktória és Soós Tekla Sára, a Groupama szervezetfejlesztési vezetői például tanulási naplókat alkalmaznak a képzési folyamat utókövetésére:

„A tanulási naplók hatékony eszközként szolgálhatnak a résztvevők számára, hogy reflektáljanak a tanultakra és nyomon kövessék fejlődésüket. Egyrészt megfoghatóvá teszik a fejlődési folyamatot, másrészt jó visszajelzés a képzés sikerességét illetően is!”

Az értékteremtés és a prioritások összhangja

Az egyéni és a vállalati célok összhangba hozása nem mindig egyszerű feladat. Fontos, hogy felismerjük, milyen képzési megoldások segítik elő a közös célok elérését, és melyek vesznek el az értékteremtésből. Ha ezeket megfelelően mérlegeljük, olyan képzési programokat valósíthatunk meg, amelyek valóban hozzájárulnak a szervezet sikeréhez és növekedéséhez.

További gyakorlati tudnivalókért hallgasd meg a Game Changers podcast legújabb adását itt!

Ha beindítottuk a gondolataidat,

és szeretnél ezekről beszélni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot és foglalj időpontot egy online 30 perces ingyenes konzultációra.

Időpontot foglalok