Erősségszemlélettel messzebbre látunk! – Hatékony módszerek a megtartásért 2024-ben

2024. november 26.

Olvasási idő: 4 perc

Bár 2024-ben már javuló munkahelyi elköteleződési adatokkal számolhattak a vállalatok, a munkaerővándorlás magas aránya még mindig kiemelkedik a munkaerőpiac problémái közül. Az világos, hogy a tehetséges jelöltek megtartása 20 évvel ezelőtt alkalmazott módszerekkel 2024-ben már nem fog célt érni. A munka világában történő gyors ütemű változások, az új generációk, új technológiák munkaerőpiacra való betörése más szervezetfejlesztési módszerekért kiáltanak. De milyen szemléletváltoztatás lehet segítségünkre, és milyen módszerekkel tudjuk vállalatunk életébe sikeresen implementálni az új perspektívát? Többek között erről is szó esik a Game Changers podcast legújabb adásában, amiben Kassa Zoltán, az Erste magyarországi bankcsoport kompenzáció és szervezetfejlesztési vezetője volt a vendégünk!

A megtartó erő bennünk van!

Az elkötelezettség növelésére tett lépések a vezetők felől minden esetben becsülendőek. Bónuszok, juttatások és a munkarendbeli változtatásokkal is már nagy hatást lehet elérni. A kérdés csak az, hogy ezek a változások mennyire adnak hosszú távú motivációt a munkavállalóknak. Ugyanis belső motiváció nélkül az ilyen ösztönző módszerek csak tűzoltásként fognak működni. A valódi drive-ot vezetőként nem tudjuk tálcán kínálni, viszont be tudunk vetni olyan szemléletet és képzés-fejlesztési technikákat, amik lehetővé teszik, hogy a munkavállalók megtalálják magukban ezeket a hajtóenergiákat. A saját határaink és kvalitásaink ismerete az, ami a leginkább segíthet nekünk megtalálni a belső, és ezzel a munkahelyi stabilitást is.

Az erősségek motiváló ereje

Amikor képzésről vagy fejlesztésről van szó, gyakran a hiányosságaink, gyengeségeink kijavítására összpontosítunk. Ezzel azonban sokszor háttérbe szorítjuk az erősségeinket, és azokban rejlő potenciál kihasználatlanul marad. Az erősségeink ismeretét hajlamosak vagyunk természetesnek venni, pedig hányszor jövünk zavarba az állásinterjúkon, amikor megkérdezik: „Melyek az erősségei?”

Ha tudatosítjuk és rendszerezzük az erősségeinket, az magabiztosságot és bátorságot ad ahhoz, hogy jókor és eredményesen alkalmazzuk őket. „Sokan túlzottan azokra a területekre fókuszálnak, amelyeket fejleszteni kellene – mondja Kassa Zoltán, az Erste magyarországi bankcsoport kompenzációs és szervezetfejlesztési vezetője. – Pedig az erősségek alapján kiindulva sokkal könnyebb lenne a gyengeségekkel is foglalkozni, hiszen az erősségek adnak energiát a fejlődéshez és a megküzdéshez.”

Egyéni utakon a cél felé

Vezetőként gyakran támaszkodunk a megszokásainkra és a korábbi tapasztalatainkra, még a képzés-fejlesztés terén is. Azonban a gyorsan változó munkaerőpiacon az „így szoktuk csinálni” szemlélet már sem előremutató, sem megbízható megoldás. Kassa Zoltán, az Erste magyarországi bankcsoport kompenzáció és szervezetfejlesztési vezetője is a trendek követésének fontosságát hangsúlyozza:

„A szervezetfejlesztésben is keresni kell az utakat, hogy ne csupán rutinból dolgozzunk! A napi rutinban is szükség van friss ötletekre, új szemléletmódra, inspiráló benyomásokra. Fontos, hogy a közös programokon túl elérhetővé tegyük az egyéni fejlesztési lehetőségeket, mint a coaching és a mentoring.”

Összességében azt láthatjuk, hogy az egyéni fejlesztési utak kiemelt figyelmet kapnak a közeljövőben. Az új módszerek és technikák azt célozzák, hogy a munkavállalók felismerjék: egy célt több úton is el lehet érni. Bár mindenki más módon juthat el oda, de ha saját erőforrásaikat jól kihasználják, sikerrel érhetik el a kitűzött célokat.

Kíváncsi vagy, mit is ad ez a gyakorlatban? Hallgasd meg a Game Changers podcast következő adását, amelyben Bódi Gabi Kassa Zoltánnal beszélget egy valós esettanulmány feldolgozásán keresztül!

Ha beindítottuk a gondolataidat,

és szeretnél ezekről beszélni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot és foglalj időpontot egy online 30 perces ingyenes konzultációra.

Időpontot foglalok