Erősségek a vezetői székben: Egyedi munkastílusok a pozíció mögött!
Olvasási idő: 4 perc
Az erősségeink ismeretének fontosságáról és azok túlműködéséről már olvashattatok tőlünk. De miben érhető tetten, ha valamelyik terület hangsúlyosabban van jelen egy vezetői pozíciót betöltő személynél? Kijelenthetjük, hogy vannak erősség területek, amik dominanciája esetén valaki jobban illik a vezetői székbe? Vagy minden attól függ, hogy erősségeinket, mennyire tanuljuk meg tudatosan használni és a vezetői feladatainkhoz idomítani? Lássuk, mit mondanak a témában coachaink!
A Megvalósító vezető
Amikor egy olyan vezetőre gondolunk, akinek a riportjában a Megvalósító terület erőségei állnak túlsúlyban, elsőre egy sürgető, cselekvő, az elméleti helyett, inkább a fizikai síkon kényelmesen mozgó valakit képzelhetünk magunk elé. Egy vezető személyében ez úgy jelenhet meg például, hogy feltűnően nagy hatékonyság- és célfókuszt, ezenkívül lendületet mutat, ami viszi előre a csapatot és a projektet. Emiatt azonban előfordulhat, hogy a fontos részletek mellett is elrobog, így fontos, hogy csapatában legyen valaki, aki fel tudja hívni a figyelmet a nüanszokra.
Viszont ezek egyáltalán nem kizáró okok, hogy jó vezető váljon belőle, sőt a feladatok elosztásánál akár ideálisnak mondható, ez a felállás: amíg a Megvalósító vezető kézben tartja a folyamatokat, addig a team zavartalanul tud dolgozni az input-feldolgozás-elemzés elengedhetetlen hármasán. Azonban fontos látni, hogy munkatempója nem feltétlen egyezik a sürgető benyomással, az inkább a cselekvésorientáltságából fakad. Két hozzá tartozó erősség – a Megfontoltság és a Fellelőségvállalás – ugyanis pont ellentétesen, egy lassabb tempót feltételez.
A Stratégiai gondolkodó vezető
Az Stratégiai gondolkodó terület erősségeit mutató személyeket általában szakmai tudásuk és penge agymunkájuk juttatja vezetői székekbe. Kívülről nyugodt, kevésbé elsodró vagy kommunikatív személyiségek, akik a magas pozíciókban akár ’langyos víz’ benyomását is kelthetik. Viszont átlátják mire van szüksége a rábízott projektben résztvevőknek, és okos, precíz, átgondolt hozzáállásukat a csapat is nagyra értékeli. Kreatív és innovatív ötletei, új perspektívái, pezsgő gondolkodása elismert és jó vezetővé teheti, viszont elengedhetetlen, hogy a csapatában legyenek olyanok, akik elképzeléseit leföldelik és gyakorlatban is viszik előre az eseményeket. Különösen fontos számára egy szilárd háttér, amikor közös érdekeket kell képviselni, mert nem szívesen vállalnak fel konfliktusokat.
A Hatásgyakorló vezető
Ez az erősség terület, aminek túlsúlya legkevésbé jellemző vezetői pozíciót betöltő személyekre, legalábbis a corporate világban ez a tapasztalat. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a Hatásgyakorló erősségekkel ne lehetne valaki kompetens vezető. Akinél ezen a területen található erősségek a leghangosabbak a ’Clifton Strengths’ riportban, általában a személyiségükön keresztül közelítik meg a feladatokat. Meggyőzőképességük, gördülékeny kommunikációjuk, karizmájuk egy szerethető vezetővé teheti őket. A rizikó abban van, ha a szakmaiság, a feladatok elsikkadnak az erős karakter árnyékában. Szükséges mögé egy támogató csapat, ami helyén tudja kezelni és szilárd hátteret ad, ahhoz, hogy a Hatásgyakorló vezetők azt tehessék, amiben a legjobbak: motiváljanak és képviseljék a céget.
A Kapcsolatépítő vezető
Egy olyan vezető csapatában, akinek Kapcsolatépítő erősségei hangsúlyosak, összességében jó érzés és harmonikus lehet a munka. Az ilyen vezető ugyanis képes olyan közeget teremteni az emberközpontúságával, ami teret ad a személyes kapcsolódás és a bizalom kialakulásának. A csapatot összekovácsolva biztosítja a munka gördülékenységét, amiben egyben mindenkinek lehetősége lehet kibontakoztatni a saját erősségét. Érdemes azonban odafigyelniük, hogy bizonyos esetekben el tudjanak vonatkoztatni az érzelmektől, és hideg fejjel hozzanak döntés, abban az esetben, ha egy beosztottjuk negatív hatással van a munka minőségére. Ebben lehetnek segítségükre az olyan kollégák, akik objektívabban közelítik meg a helyzeteket, és felhívják a figyelmet, hogy mi a legjobb a csapat és a munkateljesítmény szempontjából.
A fentiekben leírtakból kiderül, hogy bár vannak olyan kvalitások, amik könnyebbé teszik a vezetői szerep betöltését, a vezetőnek való ember profilját megalkotni nem lehet. Azonban, ha ismerjük erősségeinket, akkor könnyebb lesz megérteni, egy adott munkaterületen mit keresünk egy vezetőben, és vezetőként, milyen munkaerőre van szükségünk, hogy jól és eredményes tudjunk együtt dolgozni.
Ha beindítottuk a gondolataidat,
és szeretnél ezekről beszélni, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot és foglalj időpontot egy online 30 perces ingyenes konzultációra.
Időpontot foglalok